Slavení a mlsání

SLAVENÍ A MLSÁNÍ

Mlsáte a slavíte rádi? Slavení a mlsání jdou ruku v ruce. Důvod ke slavení a tedy i k mlsání se dá najít vždycky, nemusí to být jen oficiální příležitost (svátek, narozeniny, den dětí, Vánoce, …). Stačí podívat se na děti, kolikrát nestačíme žasnout nad jejich rozvojem a pokrokem. Vzpomínáte: první úsměv, první pasení koníků, první otočení se na bříško, první lezení, chození….. A nejen to! 

Chcete si užít společně s dětmi “mlsací pohodičku”? Nemáte žádné bonbóny ve špajzu ani zmrzku v mrazáku? Vůbec nevadí!

Mám pro vás pár úžasných tipů na mlsání. Jsou jednoduché, chutné a z pár běžně dostupných surovin. Vsadím se, že většinu z nich máte doma. 😉

Víte co je nejlepší? Připravovat tyto “mlsky” společně s dětmi a užít si spolu spoustu legrace! 😉

Krupičná kaše je jistě skvělá volba na mlsání už od útlého věku (pro kojence lze použít nemléčné kaše určené k prvním příkrmům), ale sama o sobě se mi zdá trochu fádní

Mám skvělé řešení, jak si zní vytvořit úžasnou kaši! Stačí přidat oblíbené ovoce.

Vytuněné kasičky

Suroviny:

 • 10 g krupičky 
 • 100 ml mléka
 • ovoce na dochucení

Postup:

Krupičku připravíme klasicky, dle návodu. Já si jednoduše odměřím mléko, vliji jej do pánve, odměřím dětskou krupičku a přidám k mléku. Společně promíchám a zapnu plotýnku na nejvyšší stupeň. Za občasného míchání počkám než začne mléko vařit a pak ještě nechám chvíli bublat a je hotovo.

Přichystám si ovoce a přimíchám k hotové krupičce, která se ovocem částečně zchladí, takže nemusíme tolik foukat a můžeme se do ní hned pustit.

Naše oblíbené tipy na dochucení:

 • šťáva z 2 měsíčků pomeranče + nastrouhaná ½ jablíčka
 • nastrouhaná ½ hrušky + špetka mleté skořice
 • jahody na drobné kostičky

Co je na tomto receptu skvělé? Jednu a tu samou krupičku máte pokaždé jinak a navíc, díky sladké chuti ovoce opravdu není potřeba cukr! Jupí! 😉

Dětská krupička s ovocem nemusí být jenom na oslavu, je skvělá i jako rychlá svačinka či večeře pro vašeho andílka.

Venku začíná být hezky slunečno a teplo, už to vypadá na opravdové léto. A k létu neodmyslitelně patří zmrzlina! Jakou máte nejraději? Točenou, kopečkovou, nanuk nebo domácí? Mám pro vás recept na domácí zmrzlinu, který je vhodný i pro naše nejmenší parťáky!

Tvarohozmrzka

Suroviny:

 • vanička/kostka tvarohu
 • (mléko)
 • oblíbené ovoce

Postup:

Záleží na nás, jaký tvaroh použijeme, jestli vaničkový (je řidší a mléko do něj už nepřidávám) nebo suchý tvaroh v kostce či domácí (do těchto přidám trošku mléka). Přidáme oblíbené ovoce nakrájené na kostky a vše společně rozmačkáme nebo rozmixujeme. Dáme do krásných miseček a ozdobíme třeba sušenkou.

Větším dětem můžeme tvarohozmrzku i zmrazit na 2 – 4 hodiny. To pak můžeme zmrzku dát i kornoutků. Malým dětem nedoporučuji příliš studené pokrmy, tak stačí mít suroviny pouze z lednice.

Vyšší verzí zmrzliny je pohár, už od dětství je pro mě takovou „známkou luxusu“. Rodiče nám koupili pohár, jednou za čas, třeba na narozky nebo na dovolené, tím pádem pro mě byl vzácný a o to lákavější. Někdy jsme si udělali i domácí verzi poháru, to když jsme si na zmrzku nastříkali šlehačku ve spreji. 🙂

Pudinkový pohár

Suroviny:

 • 0,75 l mléka
 • 4 lžíce krupice
 • 1 vanilkový pudink (či jiný podle chuti)
 • oblíbené sušenky či piškoty
 • oblíbené ovoce
 • 2 kelímky bílého jogurtu
 • 2 lžíce oblíbené marmelády

Postup:

Do kastrolu dáme 0,5 l mléka, přidáme krupici a přivedeme k varu. Ve zbylém 0,25 l mléka rozmícháme pudink a přilijeme ke krupici, krátce povaříme (do zhoustnutí). Odstavíme a necháme chvíli vychladnout.  Mezitím si na dno sklenic (cca 8 ks) nadrobíme sušenky či piškoty. Navrstvíme pudinkový krém a ovoce nakrájené na kousky. Do bílého jogurtu zamícháme marmeládu a tímto ozdobíme pohár. Přidáme i kousek sušenky či piškotu a máme hotovo.

Zdá se vám, že už bylo mléka dost? Zkuste místo něj použít oblíbený džus, třeba jablečný nebo pomerančový. Pohár tím získá nový rozměr!

Věřím, že si s dětmi užijete společný čas při výrobě „mlsků“ a také při jejich konzumaci. A nebojte se zapojit i tatínky. My si tak užíváme nádherné společné chvíle, které jsou tááák vzácné!

 

S láskou k vaření, Pavla

Baví mě inspirovat mámy v kuchyni, mám dlouhodobé zkušenosti s rychlým a kvalitním vařením pro děti i dospělé. Nabízím jednoduchý styl za použití jen pár surovin. Ukazuji tipy jak snadno a rychle vařit chutná a kvalitní jídla a to s lehkostí a radostí. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Chcete si ušetřit práci a především drahocenný čas strávený v kuchyni? Čtěte eBook zdarma!

  Čekají na vás zajímavé informace o tom, proč si jídelníček sestavovat i v domácím prostředí a hlavně jak na to. Jedná se o jídelníček, který přinese pohodu do domácnosti! Ušetří čas a taky dumání nad otázkou: ,,Co dnes uvařím?”

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Potkáme se na Facebooku